Nelepljiv tiganj ili deglaziranje?

Jedna od večitih dilema prilikom kupovine tiganja je da li kupiti nelepljiv tiganj sa premazom ili ne. Da li deglaziranje može da mi pomogne? Iskreno, nelepljiv tiganj svakako ima svoje prednosti ali i velika ograničenja. Pre svega, jako su nežni ti premazi i vrlo lako se zagrebu. Kada se jednom zagrebe, taj tiganj više nije preporučljiv za upotrebu. Znamo da ga mnogi i dalje koriste jer im je žao da bace tiganj koji je samo malko ogreban. Druga stvar, nisu preporučljivi za baš visoke temperature, pa tako nije najbolje rešenje za pripremu stekova i nekih “teških mesa”. Mora se sa njim pažljivo manipulisati da se ne ošteti.

Sa druge strane, prednosti koje pruža su pre svega apsolutna nelepljivost. Tako je nelepljiv tiganj idealan za pripremu jaja, ribe, povrća, francuskih palačinki, i sl. Sve ovo se naravno može pripremati i u klasičnim tiganjima bez ikakvog premaza ali zahteva malo više pažnje i prakse.

 

A šta je deglaziranje i kako to da iskoristim?

 

Deglaziranje je proces koji se obično sprovodi nakon pripreme hrane, a koji ima za cilj da se oslobode ukusne karamelizovane ostatke hrane koja se zadržala na dnu posude. Deglaziranje je jedan od ključnih koraka u pripremi ukusnih jela, jer oslobađa ukuse koji se ne mogu dobiti na drugi način. Njegova jednostavnost i jedinstveni ukus ga čine nezaobilaznim u svakoj kuhinji. Nakon što se meso ispeče, u tiganju ostaju aromatični sokovi, mesni ostaci i mali komadići hrane koji se mogu iskoristiti za pravljenje ukusnog sos.

Prednosti deglaziranja su mnogobrojne. Ova tehnika ne samo da poboljšava ukus sosova, već i omogućava da se iskoristi svaki komadić hrane i smanji otpad. Osim toga, deglaziranje pomaže u sprečavanju lepljenja hrane za tiganj, što može biti velika prednost u odnosu na korišćenje non-stick tiganja.

Postupak deglaziranja

Da biste izvršili deglaziranje, nakon pečenja hrane u tiganju, uklonite hranu iz tiganja, ostavljajući ostatke hrane u posudi. Nakon toga, dodajte tečnost u tiganj, obično vino, sok ili bujon, i zagrejte ga dok tečnost ne počne da ključa. Koristite drvenu kašiku za mešanje i struganje dna tiganja kako biste oslobodili ostatke hrane koji su se zalepili za dno. Kada deglazirate tiganj, ukusni karamelizovani ostaci se oslobađaju i mešaju sa tečnošću, što stvara bogat i pun ukus. Ova tečnost se zatim obično koristi za pripremu sosa ili umaka koji se poslužuju sa mesom ili povrćem koje ste upravo pripremili. Najjednostavnije je da ostavite da se tako ukuva i da izvri višak vode, a da vam u tiganju ostane bogati, aromatični i glatki sos.

 

 

Konkretni recept

Konkretni recept za sos koji koristi tehniku deglaziranja je sos od crnog vina sa začinima. Za ovaj sos će vam biti potrebni sledeći sastojci:

  • 1 šolja crnog vina
  • 1 šolja bujona po izboru
  • 2-3 čena belog luka, sitno seckana
  • 1 kašičica majčine dušice
  • 1 kašičica ruzmarina
  • 1 kašika maslaca
  • So i biber po ukusu

Postupak:

  1. Nakon što ste ispekli meso, izvadite ga iz tiganja i stavite ga na toplo mesto da se odmori.
  2. U tiganj dodajte beli luk i pržite ga oko 1 minut dok ne postane mekan.
  3. Dodajte crno vino i koristeći drvenu kašiku, stružite dno ttiganja kako biste iskoristili sve aromatične sokove koji su ostali od pečenja mesa.
  4. Kada se vino smanji za pola, dodajte pileći bujon i začine.
  5. Kuvajte sos na laganoj vatri dok se ne zgusne i postane bogatog ukusa.
  6. Dodajte maslac i promešajte dok se ne rastopi i sjedini sa sosom.
  7. Po ukusu, dodajte so i biber.
  8. Servirajte sos preko pečenog mesa i uživajte u bogatom ukusu koji dolazi od deglaziranja.

Dakle, nakon pečenja mesa (kao na ovoj fotografiji), sve što je ostalo nikako ne bacajte. Iskoristite za savršen sos, a ujedno ćete i tiganj “oprati” i odlepiti sve ono što biste inače trljali i strugali.

Aktuelnu ponudu tučanih tiganja možete pogledati ovde dok ponudu inox tiganja sa i bez nelepljivog premaza možete pogledati ovde.

Probajte pa javite kako ide…

Inspirišite se i postanite šef kuhinje na domaćem terenu prateći nas na našem Instagram profilu ili na našoj Facebook strani.

Zapratite nas na mrežama:

Ostavite nam komentar

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.

PROČITAJTE JOŠ:

[]
×
Da li želite da Vas obaveštavamo o novim ponudama, akcijama i pogodnostima? (nećemo smarati)

Ne hvala. Ne želim da ostavim svoj e-mail *Ovom prijavom, prihvatate da primate mailove od nas. vezane za dodatne akcije i promocije kao i kupon kodove za popust. Uvek se možete odjaviti.